Rodzaje prowizji w programach partnerskich

Dla uczestników programu partnerskiego istotna jest nie tylko wysokość prowizji, ale także sposób jej naliczania, a więc to, jakie konkretne działania użytkownika będą powodowały naliczenie wynagrodzenia. Obecnie wykorzystywanych jest kilka różnych modeli, które omówię poniżej:

CPS

CPS to prowizja naliczana za pośrednictwo w sprzedaży, czyli gdy użytkownik z naszego polecenie dokona zakupu towaru w sklepie internetowym, podpisze umowę kredytu, czy abonamentu telefonicznego.

W tym układzie partner otrzymuje prowizję dopiero wtedy, kiedy użytkownik z jego linku złoży i sfinalizuje zamówienie. W przypadku niektórych programów może być konieczne spełnienie dodatkowych warunków, np. dla programów partnerskich kont bankowych będzie to wpłacenie na rachunek określonej kwoty lub użycie karty debetowej do rachunku. Ponieważ w tym systemie prowizje naliczane są rzadko, ich wysokość bywa często wysoka, stąd też właśnie CPS jest charakterystyczny dla programów organizowanych przez banki.

CPC

CPC to system, w którym właściciel witryny zarabia po każdym kliknięciu użytkownika we wskazany link. Oczywiście system nadzorujący wypłaty prowizji skonstruowany jest tak, aby wyeliminować możliwość wypłacania prowizji za kliknięcia własne. Ten system jest dość powszechny, stosują go zresztą największe sieci reklam kontekstowych.

CPA

CPA zakłada wypłacanie prowizji za wykonanie określonej akcji, przy czym akcja ta musi być prosta do wykonania, np. “zalajkowanie” postu, umieszczenie linku na stronie klienta, czy rejestracja konta w serwisie randkowym. W programach partnerskich model rozliczeń za wykonaną akcję ma ograniczone zastosowanie. O wiele częściej stosuje się szczególny jego przypadek, kiedy użytkownik musi wykonać bardziej złożoną akcję, czyli CPL.

CPL

CPL to model zakładający wypłacenie prowizji za każdy nawiązany kontakt. W praktyce chodzi najczęściej o wypełnienie formularza kontaktowego (podstawowe dane: imię, nazwisko, adres e-mail, numer telefonu) na stronie reklamodawcy lub inna formę przekazania danych osobowych.

Celem programów afiliacyjnych rozliczanych tą metodą jest przede wszystkim budowa olbrzymich baz danych osobowych, natomiast zdarza się, że w ramach takiego programu w ogóle nie prowadzi się sprzedaży produktów, a jedynie „nagradza” internautów darmowym e-bookiem itp.

Prowizja hybrydowa

Prowizja hybrydowa to model wynagradzania partnerów zarówno za pozyskanie danych klienta (CPL) jak i za sprzedaż (CPS). Połączanie tych modeli prowizyjnych z pozoru mogłoby się wydawać idealne, ponieważ jeżeli nie dojdzie do sprzedaży to i tak otrzymamy prowizje CPL. Niestety w praktyce oznacza to obniżenie stawki zarówno prowizji CPL jak i CPS

0

Dodaj komentarz