Co to jest program partnerski?

Co to jest program partnerski?

Programy partnerskie są ostatnio szeroko reklamowane jako doskonały sposób na zarabianie przez internet. Wielu użytkowników, a nawet partnerów, nie do końca zdaje sobie sprawę z istoty ich funkcjonowania, dlatego w tym artykule opiszę wszystko w prosty i jasny sposób.Definicja programu partnerskiego

Program partnerski (inaczej: program afiliacyjny) to jedna z form marketingu internetowego, w której bierą udział dwie strony:  program partnerski i partner.

W tej formie promocji partner jest osobą polecającą określony produkty lub usługę, natomiast program partnerski pozostaje ich wyłącznym dystrybutorem. Wynagrodzenie jest wypłacane partnerowi za określoną akcję (np.: sprzedaż produktu, kliknięcie w baner, rejestracja w sklepie) jaką wykona potencjalny klient, która rozpoczęła się od skorzystania tzw. linku polecającego, baneru lub widgetu umieszczonego na przykład na stronie www partnera (może być to e-mail, Facebook czy inne miejsce w internecie w którym partner jest w stanie dotrzeć do klienta).

W zależności od konstrukcji programu partnerskiego, może on należeć do grupy programów jednopoziomowych lub wielopoziomowych, przy czym w tym drugim typie, poza promocją produktów, zadaniem partnera jest także promocja samego programu afiliacyjnego, co oznacza, że tworzone są charakterystyczne struktury poleconych, którzy najczęściej zarabiają także na polecaniu produktów i usług klientów do których dotarli.

Podstawowa zasada działania

Programy partnerskie, to specyficzna forma reklamy produktów lub usług, które są reklamowane przez grupę niezależnych od siebie partnerów. Każdy partner otrzymuje od organizatora programu partnerskiego zestaw materiałów – linków tekstowych, graficznych, banerów, widgetów (narzędzi mających możliwość wykonywaniu różnych operacji, np.: porównywania ofert w formie tabeli) materiałów promocyjnych, itd. ,  które może wykorzystać do promowania określonych produktów lub usług na swojej stronie internetowej.

Regulaminy programów partnerskich w pewien sposób zawsze regulują dopuszczalne formy promocji, niemniej jednak to decyzji partnera pozostawia się, z której z tych form skorzysta. Każdy z partnerów otrzymuje indywidualny identyfikator, dzięki któremu możliwa jest identyfikacja transakcji rozpoczętych na stronach poszczególnych partnerów. Jeśli transakcja taka zostanie sfinalizowana, partnerowi zostanie naliczona prowizja w odpowiedniej wysokości.

Wypłaty zgromadzonych środków partner może dokonać najczęściej po uzbieraniu pewnej dolnej granicy kwotowej na podstawie faktury lub rachunku (np.: za pośrednictwo finansowe, lub udostępnienie powierzchni reklamowej na stronie www).

Poniżej 9-minutowy film autorstwa Arkadiusza Podlaskiego, który opowiada o zasadach działania programów partnerskich:

Program partnerski okiem sprzedawcy

Program partnerski dla sprzedawcy jest formą promocji, która jest tym skuteczniejsza, im bardziej wiarygodnych partnerów pozyska i im większe będzie ich grono. Programy partnerskie cechuje wysoki stopień uniwersalizmu – można w ten sposób sprzedawać praktycznie dowolne produkty lub usługi, bez ograniczenia ilości, ani terminarza. Realizacja zleceń w całości pozostaje przy tym po stronie sprzedawcy (programu partnerskiego), więc wciąż zachowuje się pełną kontrolę nad dystrybucją produktów oraz nad każdym zamówieniem z osobna.

Program partnerski okiem partnera

Program partnerski stworzony dla popularnych, modnych lub poszukiwanych z innych powodów produktów jest potencjalnie dobrym źródłem pasywnego dochodu. Ponieważ od chwili umieszczenia materiałów promocyjnych na stronie internetowej, program afiliacyjny jest praktycznie bezobsługowy (wyjątkiem mogą być wybrane zmiany regulaminów albo asortymentu dystrybutora), wprowadzenie zyskownego programu na popularnej stronie internetowej jest relatywnie prostej. Duży wybór aktywnych programów powoduje, że zainteresowanie udziałem w nich jest duże.0
  Powiązane tematycznie

Dodaj komentarz